banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Typy na výlet- BOČNÉ VETVY TICHEJ DOLINY

Nižné Tomanovské pliesko (Tomanovská dolina)

 

Hoci evidujeme tri Tomanovské plieska (Vyšné, Nižné a Malé), v skutočnosti sú už iba dve, lebo Nižné Tomanovské pliesko len v nedávnej minulosti celkom zaniklo. Nachádzalo sa v nadmorskej výške 1 592 m. Ak chce turista vidieť Tomanovské plieska, musí zájsť v širokom Tomanovskom sedle až takmer ku kosodrevine, ako keby mienil pokračovať výstupom na vrchol Poľskej Tomanovej. Aj odtiaľ je však výhľad dosť obmedzený.

 

Malé Tomanovské pliesko (Tomanovská dolina)

 

Malé Tomanovské pliesko (1 617 m n. m. ) zaberá plochu 271 metrov štvorcových, má obvod 85 m, objem vody 90 metrov kubických, dĺžku 36 m a šírku 18 m, maximálnu hĺbku 1 m, strednú 0,33 m. Je vnorené do kosodreviny a je veľmi plytké. Z Tomanovských pliesok je najbližšie k Tomanovskému sedlu. Ale ani zo sedla ho dobre nevidieť. Výhľadu bráni vysoká kosodrevina, navyše plieska sa javia veľmi plocho.

 

Vyšné Tomanovské pliesko (Tomanovská dolina)

 

Vyšné Tomanovské pliesko (1 597 m n. m.) zaberá plochu 1 925 metrov štvorcových, má obvod 170 m, objem vody 1 234 metrov kubických, dĺžku 62 m a šírku 41 m, maximálnu hĺbku 1,7 m, strednú 0,64 m. Je to najväčšie pliesko v Tomanovskej doline, bočnej doline Tichej doliny. Do Tomanovského sedla najčastejšie prichádzajú poľskí turisti, lebo Tomanovská dolina je zo slovenskej strany už pre turistov neprístupná. Počas leta však azda niet dňa, keď by do Tomanovského sedla nik neprišiel. Mnohí nerešpektujú ani zákaz priechodu cez raritný dolomitový útvar Červené vrchy a prechádzajú až do sedla Závory.

 

Plieska v doline Malé (Predné) Licierovo

 

Po prechode sedlom z Veľkého (Zadného) Licierova do Malého (Predného) sú dve plieska po pravej strane (rozmery majú 12 krát 16 m a 12 krát 5 m) a jedno v ľavej časti doliny (rozmer má 15 krát 20 m). W.Cywinski uvádza nadmorskú výšku približne 1 700 m. GPS merania ukázali, že dve plieska vpravo ležia v priemernej nadmorskej výške 1 743 m a 1 744 m a pliesko v ľavej časti doliny v priemernej nadmorskej výške 1 737 m.

 

Pliesko v doline Veľké (Zadné) Licierovo

 

Rozmery plieska v doline Veľké (Zadné) Licierovo sú porovnateľné s Valentkovými plesami: 40 krát 6 až 10 m. Pri veľkom stave vody môže mať pliesko kruhový tvar s priemerom približne 70 m. Leží vo výške 1 747 m n.m. Nachádza sa vo valovitom teréne v priehlbine, ktorá je zahradená plytkou morénou. Horná časť doliny Veľké Licierovo je výrazne modelovaná kamenným ľadovcom, ktorý tu vytvoril jasne čitateľné valy, jamníky a karové prehĺbeniny, čo možno pozorovať aj zo vzdialenej Zadnej Tichej, kadiaľ vedie značkovaný chodník do sedla Závory. Dobre vidieť aj záverečný kotol, v ktorom sa ľadovec nachádzal. Podobný pohľad je aj na ľadovcom modelovanú Temnú Tichú dolinu a prítomnosť ľadovca potvrdzuje aj pohľad na Zadnú Tichú z Hladkého sedla. Či sa v Temnej Tichej nachádza nejaké pleso, neviem, no vo valmi posiatej Zadnej Tichej nie je.

 

Vydavateľstvo Dajama

Nachádzaš sa tu: Domov Typy na výlet- BOČNÉ VETVY TICHEJ DOLINY