Zaujímavosti z nášho regiónu a okolia
Z histórie Dežeríc
Obec Dežerice sa prvý raz spomínajú v roku 1208 pod názvom terra Dezir a v roku 1332 ako villa Philippi filii Deziderii (t. j. dedina Filipa, syna Dezidera). Jej názov je odvodený od latinského mena Desiderius (zn. vytúžený), názov obce teda vznikol od mena Dezider, ktorému v roku 1208 patrila villa (z lat. osada, dedina). Priezviská sa v tom čase ešte nepoužívali. Jeho potomkovia popri svojom vlastnom mene používali i meno prvého zakladateľa osady, teda napr. Filip, syn Deziderov. Ďalší potomkovia - vnuci, atď. dostávali postupne priezvisko Dežerický, s ktorým sa stretávame dodnes.
Rok prvej písomnej zmienky o obci Dežerice spadá do obdobia ranného feudalizmu. Z dovtedajších otrokov sa postupne stávali poddaní. Stávali sa nimi aj tzv. slobodníci a časť z nich sa stávala kráľovskými služobníkmi alebo vojakmi, ktorí od uhorských kráľov dostávali ako léno časť pôdy. Táto skupina tvorila základ, z ktorého sa v 13. - 14. storočí vytvorila nižšia šľachta (zemani, veľmoži, grófovia, baróni) a cirkevná šľachta (biskupi, opáti), ktorým králi darovaním - donáciou - odovzdali pôdu aj spolu s roľníkmi. Takýmito grófmi boli napr Zayovci, ktorým patrilo 19 poddanských obcí v okrese.
Obec Dežerice ako i celé územie bývalého Bánovského okresu, ktoré sa nazývalo aj ako Trenčianske záhorie, patrila do roku 1850 do Trenčianskej župy. Služnovský okres Bánovce nad Bebravou (pôv. Záhorský) patril do Dolnonitrianskej župy, do ktorej patrili aj Dežerice. Medzi rokmi 1860 - 1923 patril okres spolu s obcou znovu do Trenčianskeho kraja.
Pričlenenie Vlčkova
Od roku 1964 je s Dežericami spojená obec Vlčkovo. Predtým sa volala Farkaška (z maď. slova farkas - vlk). Jej symbolom je vlk v pečatnom poli s vyplazeným jazykom. Roku 1350 bol postavený kostol sv. Martina a farnosť.