Na Rakytov
Podsuchá – Smrekovica – Rakytov – Liptovská Osada
Poloha: Veľká Fatra – liptovská (východná) časť.
Východiskový bod: Podsuchá, zastávka SAD, parkovisko.
Cieľový bod: Liptovská Osada, zastávka SAD, parkovisko.
Časový rozvrh: Podsuchá – horský hotel Smrekovica 2 ½ hod. – Severné Rakytovské sedlo 1 ½ hod. – Rakytov ½ hod. – Teplé 2 ¼ hod. – Liptovská Osada ½ hod.
Spolu: 7 ¼ hod.
Prevýšenie: 1 027 m.
Náročnosť: Vzhľadom na dĺžku a výškový rozdiel ide o stredne náročnú túru. Výstup na Rakytov je pomerne mierny, zostup je však oveľa strmší. Najmä v strednej časti je po dlhotrvajúcich dažďoch schodný len s problémami.
Základná trasa: Začneme pri autobusovej zastávke v Podsuchej (540 m), odkiaľ sa vydáme po modrej značke (2705) asfaltovou cestou vedúcou najskôr otvorenou kotlinou. Asi po 2 km sa dolina Vyšné Matejkovo zúži, lesná cesta však rovnomerne stúpa ďalej. V strednej časti po prekonaní veľkej serpentíny minieme prírodnú pamiatku Matejkovský kamenný prúd 1. V tejto časti je stúpanie o niečo strmšie. Pred ostrou zákrutou z cesty odbočíme doľava a krátko pokračujeme po užšej modro značkovanej lesnej ceste. Aj z tejto cesty o chvíľu odbočíme, tentoraz doprava a po značke vystúpime pomerne strmým trávnatým chrbtom k horskému hotelu Smrekovica (1 339 m). Modrá značka sa končí pri orientačnom stĺpe neďaleko hotela, odkiaľ pokračujeme po zelenej značke (5600). Odbočíme doľava a pôjdeme po trávnatom úbočí Skalnej Alpy, po ktorom vedie pohodlný mierne stúpajúci chodník. Obídeme vrchol Skalnej Alpy 2 (1 463 m) a prejdeme do sedla, odkiaľ sa môžeme pokochať pekným výhľadom na časť hrebeňa Nízkych Tatier. Po zalesnenom hrebeni a úbočí Tanečnice pôjdeme miestami lesom a miestami cez menšie poľany. Od smerovníka v lese pod Severným Rakytovským sedlom (1 400 m) asi o 5 min. vystúpime do trávnatého sedla, kde zabočíme doprava. Dobre vychodený chodník nás povedie po ostrej hrane hrebeňa cez menšie skalné stupne a nakoniec po trávnatom chrbte na vrchol Rakytova 3 (1 567 m) s dreveným krížom, najvyššieho bodu na trase. Z vrcholu sa vrátime do Severného Rakytovského sedla, kde odbočíme doprava a klesneme po žltej značke (8603). Pôjdeme najskôr po trávnatom úbočí vrcholového bloku takmer po vrstevnici, neskôr zostúpime bučinou k poľovníckej chate stojacej na poľane. V ďalšej časti je zostup oveľa strmší. Niekoľkými zákrutami lesnej cesty a strmými serpentínami v krovinatom poraste zídeme na poľnú cestu. Po nej sa o chvíľu dostaneme k širšiemu miestu, kde sa začína asfaltová vozovka. Mierne klesneme Teplou dolinou. V jej dolnej časti prejdeme prielomom Teplého potoka s bralnatými stenami a kaskádami potoka. O niekoľko minút sa ocitneme pri horárni Teplé (630 m), kde sa turistická značka končí. Na neďalekej autobusovej zastávke môžeme počkať na autobus premávajúci z Liptovských Revúc do Ružomberka alebo môžeme pešo absolvovať aj neznačkovaný posledný úsek trasy do Liptovskej Osady (609 m).
Zdroj: https://hiking.sk/hk/ar/3209/rakytov_magia_fatranskej_jari.html
Variant: Na skrátenie túry môžeme využiť dopravnú dostupnosť horského hotela Smrekovica, čo umožňuje asfaltová cesta vedúca dlhou dolinou Vyšné Matejkovo. Základná trasa sa pri tomto variante skráti o 2 ½ hod. Na vjazd autom k hotelu potrebujeme povolenie. Výstup na Rakytov možno absolvovať aj v opačnom smere, potrebný čas bude v tomto prípade o ½ hod. kratší.
1 Matejkovský kamenný prúd – prírodná pamiatka. Príklad prirodzeného vývoja kvádrovitej odlučnosti žúl s ukážkami súčasného mrazového zvetrávania so zachovaným prúdom blokov i vývoja lesných pôd.
2 Skalná Alpa – národná prírodná rezervácia v hlavnom hrebeni pohoria a na priľahlých, najmä západne orientovaných úbočiach asi s 200 – ročnými pralesovými smrečinami, v nižších polohách s prechodom do bukovej smrečiny a jedľovej bučiny, v najvyšších častiach s výskytom kosodreviny s ukážkami lesných, hôľnych, mačinových a skalných spoločenstiev na vápencoch a dolomitoch.
3 Rakytov – patrí k najkrajším vyhliadkovým vrchom Veľkej Fatry a jeho zaujímavá silueta často priťahuje fotografov a maliarov. Je štvrtým najvyšším vrchom celého pohoria. Má charakteristický ihlanovitý tvar pripomínajúci pyramídu s vrcholovou čiapočkou kosodreviny. Nápadne vystupuje zo všetkých strán z pomerne málo výrazného a z časti zalesneného hlavného hrebeňa. Z vrcholu Rakytova klesajú strmé holé úbočia s lavínovými dráhami.
Zdroj: Veľká Fatra 2. vydanie, 2008, ISBN 978-80-89226-51-1