banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

DO VLKOLÍNCA A NA MALINNÉ

malinne.jpg

http://www.svetokolonas.sk/malinne-1209-m-n-m-nad-vlkolincom/ 

 

Ružomberok – Vlkolínec – Malinné – Ružomberok

 

Poloha: Veľká Fatra – liptovská (východná) časť.

 

Východiskový bod: Ružomberok – Biely Potok, zastávka MHD, parkovisko.

 

Cieľový bod: Ružomberok, zastávka MHD, parkovisko.

 

Časový rozvrh: Ružomberok – Biely Potok – Vlkolínec ¾ hod. – hotel Malina ¾ hod. – Malinné 1 hod. – hotel Malina ¾ hod. – Ružomberok 1 hod.

 

Spolu: 4 ¼ hod.

 

Prevýšenie: 715 m.

 

Náročnosť: Stredne náročná túra s bezproblémovou orientáciou a malým prevýšením. Strmšie stúpanie treba absolvovať len na začiatku trasy nad Bielym Potokom a pri výstupe na Malinné.

 

Základná trasa: Trasa sa začína pri smerovníku na hlavnej ceste spájajúcej Ružomberok s Banskou Bystricou (E 77) v miestnej časti Ružomberok – Biely Potok (525 m). Od autobusovej zastávky sa vydáme po žltej turistickej značke (8630) vedúcej po moste cez riečku Revúca a stredom dediny smerom pod úpätie vápencového masívu Sidorova. Na konci obce odbočíme doprava a asi po 50 m doľava pomedzi domy. Za domami opäť zabočíme doľava pomedzi a po niekoľkých desiatkach metrov opäť doprava na menší hrebeň masívu Príkreho. Pokračujeme najskôr strmým holým hrebeňom, neskôr cez les na lúky nad Príkrym. Keď prídeme k poľnej ceste, zabočíme doľava a cez malé sedlo sa dostaneme ku kostolu v osade Vlkolínec 1 (718 m) ležiacej pod vrchom Sidorovo 2 (1 099). Prejdeme okolo kostola a pokračujeme smerom hore cez stred osady. Zabočíme doprava, minieme drevenú zvoničku a popri potoku prejdeme najzachovanejšou rezerváciou ľudovej architektúry na Slovensku. Z Vlkolínca sa asi o 20 min. miernym stúpaním dostaneme do sedla pri ústí doliny Suché Hrabovo. O ďalších 10 min. prídeme po žlto značkovanej poľnej ceste k smerovníku na Vlkolínskych lúkach. Odbočíme doľava a o niekoľko minút prídeme po modrej značke (2718) k hotelu Malina (900 m), ktorý stojí v centre turisticko-lyžiarskeho areálu Skipark Ružomberok – Malinné 3. Nasleduje strmší výstup na vyhliadkový vrchol Malinného (1 209 m), ktorý je najvyšším bodom na trase. Po krátkom oddychu sa okolo hotela Malina (900 m) vrátime k smerovníku na Vlkolínskych lúkach. Pokračujeme cez les po klesajúcom chodníku, ktorý je označený súčasne modrou (2718) a žltou značkou. O ¾ hod. zostúpime na Kalváriu (600 m), odkiaľ nás čaká pohodlný zostup do centra Ružomberka (494 m). Túru ukončíme pri budove mestského úradu.

 

Variant: Variant základnej trasy predstavuje výstup krátkym chodníkom na Haliny – vysoké bralá strmo sa vypínajúce nad hotelom Malina. Na ich temeno nás privedie neznačkovaný, avšak dobre viditeľný chodník, ktorý sa začína za budovou hornej stanice lanovky vedúcej z Hrabova. Z Halín sa dostaneme na rázcestie na Vlkolínskych lúkach, čím sa základná trasa predĺži o ¾ hod. Prejsť ju možno aj v opačnom smere za približne rovnaký čas.

 

1 Vlkolínec – osada mesta Ružomberok pod vrchom Sidorovo zapísaná do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. 45 pôvodných, dodnes obývaných dreveníc z 19. storočia je umiestnených pozdĺž potoka. Väčšinou trojpriestorové zrubové domy (izba, pitvor, komora) kryté šindľovou strechou sú jediným pôvodným neporušeným dedinským komplexom dreveníc na Slovensku. Sú ukážkou niekdajšej slovenskej horskej dediny. V obci sa nachádza múzeum Roľnícky dom s ukážkou pôvodného bývania. Zaujímavým objektom je drevená dvojpodlažná zvonica z roku 1770, Kostol navštívenia Panny Márie z roku 1875, obecná studňa, budova bývalej školy a cintorín. Prvé zmienky o osade pochádzajú z roku 1376, keď sa spomína ako vonkajšia ulica mesta Ružomberok. Jej názov pripomína výskyt vlkov v okolí a povinnosť Vlkolínčanov udržiavať vlčie jamy. 

 

2 Sidorovo – charakteristický vrch nad osadou Vlkolínec nazývaný aj Žiar alebo tiež Hýrová. Je budovaný vápencami a dolomitmi. Je to najvyšší vrchol hrebeňa Veľkej skaly. Charakteristickým znakom Sidorova sú viditeľné známky erózie v podobe mohutných skalných stien a odkryvov, najmä na jeho južnej strane. Na východnej a západnej strane sa v početnej miere vyskytujú skalné ihly.

 

3 Malinné (nazývané aj Malinô Brdo) – obľúbené lyžiarske stredisko nad Ružomberkom s mestom spojené kabínkovou lanovkou z Hrabova s dĺžkou 1 770 m. Nachádza sa tu aj bazén, ktorý je najvyššie položeným kúpaliskom na Slovensku (920 m).

 

 

Zdroj: Veľká Fatra 2. vydanie, 2008, ISBN 978-80-89226-51-1

Nachádzaš sa tu: Domov DO VLKOLÍNCA A NA MALINNÉ