banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Typy na výlet- VÝCHODNÉ SLOVENSKO

Košice a okolie

 

Z východu Slovenska je do Bratislavy priďaleko. Možno aj preto sú pre východniarov „pupkom sveta“ a neoficiálnou slovenskou metropolou KOŠICE. Mesto ležiace pri rieke Hornád na západnom okraji Košickej kotliny má dlhú a bohatú históriu a v súčasnosti je druhým najväčším mestom Slovenska. Za pamiatkami Košíc netreba chodiť veľmi ďaleko, pretože takmer všetky sa sústreďujú do historického centra mesta, ktoré je rozlohou najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Jeho ústredným priestorom je vretenovité námestie, ktoré sa právom považuje za jedno z najkrajších slovenských námestí. Hlavnou dominantou námestia i celého mesta je monumentálny gotický Dóm sv. Alžbety 1. Najmä v lete je najživším miestom celých Košíc priestranstvo medzi divadlom a Dómom. Tvorí ho park so spievajúcou fontánou. Intenzita vodometov sa mení v rytme príjemnej hudby. Atrakciou je aj populárna zvonkohra. Hlavná ulica na severe ústi do námestia, kde v parku stojí Socha maratónca 10. Pripomína skutočnosť, že v Košiciach sa každoročne na jeseň organizuje Medzinárodný maratón mieru, ktorý patrí k najstarším na svete. Na námestí sa nachádza aj novorenesančná budova múzea, v ktorom si návštevníci môžu prezrieť slávny Košický zlatý poklad. Západným smerom sa možno z Košíc dostať do JASOVA, ktorý patrí medzi turisticky najpríťažlivejšie lokality okolia. Jeho architektonickým skvostom je barokový kláštor premonštrátov. Turisticky najvyhľadávanejším cieľom okolia Košíc sú nesporne HERĽANY. V bývalých kúpeľoch vyviera slávny Herliansky gejzír.

 

Zemplín

 

Hospodárskym a kultúrnym centrom dolného Zemplína sú MICHALOVCE . Ich najatraktívnejšou historicko- kultúrnou pamiatkou je kaštieľ, ktorý sa nachádza priamo v meste na nábreží Laborca. Stojí na mieste starého vodného hradu, ktorý okolité teritórium chránil pred vpádmi nepriateľov. Michalovce sa často označujú aj ako mesto ležiace pod Vihorlatskými vrchmi. Ich súčasťou je chránená krajinná oblasť Vihorlat a jedinečné zosunové jazero Morské oko. Turistickou atrakciou neďalekého mesta SOBRANCE je Gitarové múzeum, v ktorom si možno pozrieť zaujímavú zbierku vyše 200 gitár a historickej reprodukčnej techniky .Ďalším dôležitým centrom dolného Zemplína je mesto TREBIŠOV. V rozľahlom mestskom anglickom parkusa nachádzajú zrúcaniny hradu Parič. Na juhozápadných výbežkoch Zemplínskych vrchov sa južne od Trebišova nachádza exkluzívna a zároveň najmenšia slovenská vinohradnícka oblasť – známa Tokajská vinohradnícka oblasť. Na Slovensko zasahuje z Maďarska a je jednou z mála oblastí na svete, kde možno dopestovať hrozno na výrobu prírodne sladkých vín. Najvýznamnejším centrom horného Zemplína je mesto HUMENNÉ. Súčasné priemyselné mesto návštevníkov príjemne prekvapí monumentálnym pôvodne renesančným kaštieľom z roku 1610. V blízkosti štátnej hranice s Poľskou republikou sa v severnej časti pohoria Nízke Beskydy nachádza mesto MEDZILABORCE, ktoré predstavuje významné centrum rusínskej a ukrajinskej kultúry na Slovensku. Jedno z najvýchodnejšie ležiacich miest na Slovensku je SNINA, známa ako sídlo galérie MIRO, jednej zo štvorice súkromných galérií pôsobiacich aj v Bratislave, Prahe a Berlíne. Návštevníci môžu medzi viac ako tisíckou diel obdivovať nejeden skvost svetového i slovenského výtvarného umenia. Ďalším významným miestom oblasti sústredenia rusínskej a ukrajinskej kultúry na Slovensku je mesto SVIDNÍK. Tvorivosť jeho obyvateľov predstavuje v ucelenej podobe múzeum Ukrajincov a Rusínov. V bezprostrednom okolí mesta Svidník sa nachádza 13 drevených kostolov, ktoré majú zvyčajne veľmi jednoduchú architektúru. Katolícke stavby sú staršie a jednovežové s výraznejším vplyvom gotiky. Pamiatkou na druhú svetovú vojnu je Duklianske múzeum vo Svidníku, ktoré je miestom prezentácie dokumentov o karpatsko-duklianskej vojenskej operácii, ktorá patrila medzi najväčšie na európskych bojových frontoch druhej svetovej vojny. Najvýznamnejšou pamiatkou južnejšie položeného STROPKOVA (10 900 obyvateľov) je kaštieľ. Vznikol po roku 1711 prestavbou stredovekého stropkovského hradu. Stropkov podobne ako neďaleké mesto GIRALTOVCE turisticky profituje z blízkosti rekreačne využívanej vodnej nádrže Veľká Domaša.

 

Vydavateľstvo Dajama

Nachádzaš sa tu: Domov Typy na výlet- VÝCHODNÉ SLOVENSKO