banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Typy na výlet- SEVERNÉ SLOVENSKO

Orava

 

Orava, rázovitý slovenský región, leží v najsevernejšej časti Slovenska pri štátnej hranici s Poľskom. Jeho malebnosť a atraktívnosť spočíva v zachovanej ľudovej architektúre, prekrásnej prírode a množstvu kultúrno- historických pamiatok. Najväčším oravským mestom a centrom dolnej Oravy je DOLNÝ KUBÍN. Najstaršou kultúrnou a historickou pamiatkou mesta je rímskokatolícky kostol s gotickým múrom a vežou. Centrálnym priestorom mesta je Hviezdoslavovo múzeum. Turisticky atraktívny je neďaleký ORAVSKÝ PODZÁMOK ležiaci len niekoľko kilometrov severovýchodne od Dolného Kubína pri rieke Orava pod impozantným skalným bralom. Na ňom je postavený jeden z najkrajších slovenských hradov - Oravský hrad. Skalný hrad pôvodne postavili v románskom a gotickom slohu, neskôr ho renesančne a neogoticky prestavali. Juhovýchodne od Dolného Kubína sa nachádza obec LEŠTINY s dreveným evanjelickým kostolom z roku 1688 a drevenou zvonicou. Návštevníka zaujme najmä hlavný oltár. Turistickým centrom severozápadnej časti Oravy, ktorá sa podľa miestnej rieky nazýva aj Biela Orava, je mesto NÁMESTOVO. Leží pri vodnej nádrži Orava, ktorá sa stala dôležitým rekreačným centrom Oravy. Administratívnym strediskom hornej Oravy je mesto TVRDOŠÍN. Jeho pýchou je gotický drevený rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých na cintoríne. Turisticky najatraktívnejšou časťou Oravy je oblasť Roháčov v Západných Tatrách. Pri ceste z Dolného Kubína do nej odbočíme v PODBIELI – rázovitej oravskej dedine. Jej návštevníci vyhľadávajú najmä tzv. Bobrovu roľu, kde sa zachoval komplex pôvodných drevených zrubových domov.

 

Liptov

 

Malebný Liptov leží na severe Slovenska medzi Západnými Tatrami zo severu a Nízkymi Tatrami z juhu. Má všetko, čo si len návštevník môže želať. Vysoké štíty, prekrásne lúky, tajomné rokliny, termálne pramene, zrúcaniny hradov, nádherné kostoly a dokonca aj „slovenské more“ – Liptovskú Maru. Jeho administratívnym, hospodárskym, kultúrnym a turistickým centrom je mesto LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. V bezprostrednom okolí Liptovského Mikuláša zaujme aj svetovo preslávený systém Demänovských jaskýň nachádzajúcich sa len niekoľko kilometrov južným smerom od mesta v Demänovskej doline. Najkrajšou a najznámejšou kvapľovou jaskyňou nielen v tejto oblasti, ale na celom Slovensku je Demänovská jaskyňa slobody. Atraktívna a turistami vyhľadávaná je i neďaleká Demänovská ľadová jaskyňa, jedna z prvých známych jaskýň na svete. Je vytvorená v štyroch poschodiach s celkovou dĺžkou 1,7 km. Vstupný otvor leží vo výške 840 m a prevádzkový okruh meria takmer 650 m. Neďaleké obce LAZISKO a SVATÝ KRÍŽ sa dostali do povedomia kultúrnej verejnosti vďaka drevenému artikulárnemu evanjelickému kostolu. Turisticky atraktívna je aj severne ležiaca obec PROSIEK. Je známa predovšetkým ako východisko túr do jednej z najkrajších a najnavštevovanejších slovenských dolín – Prosieckej doliny. Cieľom mnohých návštevníkov Liptova je obec LIPTOVSKÝ JÁN, známa areálom termálnych kúpalísk a krytou plavárňou. Miestne pramene sú vhodné najmä na liečenie kožných a ženských chorôb. Rázovitou liptovskou obcou a významnou národopisnou lokalitou je aj susedný VAŽEC. Najnavštevovanejšou prírodnou zaujímavosťou Važca je Važecká jaskyňa. Pozoruhodná je aj kvapľová výzdoba s rôzne sfarbenými stalaktitmi, stalagmitmi a sintrovými jazerami. Centrom dolného Liptova je mesto RUŽOMBEROK (30 400 obyvateľov). Prehliadku mesta je najvhodnejšie začať na Námestí A. Hlinku. K najvzácnejším pamiatkam námestia patrí rímskokatolícky kostol, ktorý postavili v roku 1585 v neskorogotickom slohu.

 

Tatry

 

Tatry sú turisticky najpríťažlivejšou oblasťou Slovenska. Sú pohraničným pohorím, ktoré sa člení na Vysoké, Belianske a Západné Tatry.

 

Vysoké Tatry

 

Hlavné turistické centrum Vysokých Tatier je STARÝ SMOKOVEC. Osada so štatútom mesta a sídlom mestského úradu pre všetky vysokotatranské osady je aj dôležitou dopravnou križovatkou. K obľúbeným cieľom výletov zo Starého Smokovca patrí Hrebienok (1 285 m), nachádzajúci sa na juhovýchodnom ukončení hrebeňa Slavkovského štítu. Je tradičným východiskom trás do Veľkej a Malej Studenej doliny, k Skalnatému plesu, Sliezskemu domu a na Slavkovský štít. Priamo z Hrebienka púta pozornosť návštevníkov krásny pohľad na Lomnický štít. Centrom západnej časti Vysokých Tatier je ŠTRBSKÉ PLESO (1 355 m), najvyššie položená tatranská osada. Rozkladá sa okolo rovnomenného jazera a prechádzku po nej možno začať na jeho juhozápadnom brehu. Z tohto miesta je najkrajší výhľad na nádhernú siluetu tatranských končiarov, v ktorej sa vyníma Vysoká (2 547 m) pripomínajúca s dvoma susednými štítmi kráľovskú korunu. Obľúbeným miestom výletov zo Štrbského Plesa je aj Popradské pleso, ktoré leží uprostred lesa v nadmorskej výške 1 494 m. Názov plesa súvisí s riekou Poprad, ktorá z neho vyteká na južnej strane. Na jeho brehu stojí Chata pri Popradskom plese – ideálna možnosť občerstvenia a oddychu.

 

Belianske Tatry

 

Turistickým centrom východnejšie ležiacich Belianskych Tatier je rázovitá goralská obec a pamiatková rezervácia ľudovej architektúry ŽDIAR, známa drevenicami a folklórnymi tradíciami. Susedná TATRANSKÁ KOTLINA je najvýchodnejšie a zároveň najnižšie položená tatranská osada. Leží pod východným ukončením hrebeňa Belianskych Tatier a nachádza sa v nej Belianska jaskyňa, jediná verejnosti prístupná jaskyňa v Tatrách.

 

Západné Tatry

 

Západné Tatry možno nie sú zahraničným návštevníkom také známe ako Vysoké Tatry, avšak ponúkajú minimálne také dobré možnosti na turistiku ako ich slávnejší sused. V poslednom čase sú čoraz vyhľadávanejšie najmä pre nádhernú hrebeňovú trasu. Časť turistov pri ceste na hlavný hrebeň Západných Tatier dáva prednosť trase cez Jaloveckú a Bobroveckú dolinu, ktoré ležia v juhozápadne časti Západných Tatier nad liptovskou obcou JALOVEC. Chodník smeruje na sever popri Jaloveckom potoku až pod strmé svahy Lysca. Ďalším turistickým východiskom na poznávanie Západných Tatier z južnej strany je východnejšie položená liptovská obec PRIBYLINA. V povedomí turistov je zapísaná najmä ako východisko do Račkovej a Jamníckej doliny. Medzi návštevníkmi tejto časti Západných Tatier je obľúbený aj výstup Jamníckou dolinou pod Jamnícke plesá. Nad nimi vedie strmý chodník so serpentínami do Jamníckeho sedla.

 

Vydavateľstvo Dajama

Nachádzaš sa tu: Domov Typy na výlet- SEVERNÉ SLOVENSKO