banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Typy na výlet- STREDNÉ SLOVENSKO

Horehronie

 

BANSKÁ BYSTRICA, metropola stredného Slovenska, patrila kedysi do trojice najbohatších stredoslovenských banských miest. Do tohto triumvirátu sa okrem nej zaraďuje aj „zlatá“ Kremnica a „strieborná“ Banská Štiavnica. Pýchou Banskej Bystrice je ústredné Námestie SNP. Najkrajší pohľad na pestrofarebnú plochu hlavného námestia je zo štíhlej Hodinovej veže 2. Postavili ju v roku 1552 ako súčasť mestskej väznice. Najkrajšou budovou južného radu námestia je Thurzov dom 3. Pôvodne tu stáli dva gotické domy. V okolí mesta odporúčame navštíviť južnejšie položený Badínsky prales, ktorý je mimoriadne cenným územím s rozlohou 30,7 ha a so zachovanou pôvodnou jedľovou bučinou s prímesou ďalších listnatých stromov. Osobitne zaujímavá je bývalá banícka obec ŠPANIA DOLINA ležiaca severne od Banskej Bystrice. Patrí bezpochyby k najkrajším na Slovensku a od roku 1979 je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Osobitne zaujímavá je bývalá banícka obec ŠPANIA DOLINA ležiaca severne od Banskej Bystrice. Patrí bezpochyby k najkrajším na Slovensku a od roku 1979 je pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Tvorí ju jedinečný súbor baníckych domov postavených z dreva a kameňa. Centrom východnej časti Horehronia je BREZNO s pomerne rozľahlým štvoruholníkovým námestím. K jeho najkrajším pamiatkam patrí mestská veža postavená v roku 1830. Prírodnou atrakciou okolia Brezna je Bystrianska jaskyňa. Za poznávaním horehronskej krajiny južne od Brezna sa môžeme vydať napríklad Čiernohronskou lesnou železnicou premávajúcou z Hronca cez ČIERNY BALOG do doliny Vydrová.

 

Stredné Pohronie

 

Najväčšie mesto stredného Pohronia ZVOLEN má veľmi výhodnú dopravnú polohu, pretože leží na priesečníku dôležitých cestných a železničných ťahov celoslovenského významu. Dominantou a symbolom Zvolena je zámok. Zvolen zo severnej strany susedí s kúpeľmi SLIAČ. V súčasnosti sú kúpele vybavené modernými liečebňami, v ktorých sa liečia pacienti s ochoreniami srdcovo- cievneho systému. Na úpätí Kremnických vrchov na opačnej strane doliny Hrona ležia ďalšie kúpele KOVÁČOVÁ zamerané na liečenie ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. Ak budeme zo Zvolena pokračovať východným smerom, dostaneme sa do malebného kraja nazývaného Podpoľanie. Centrom Podpoľania je mesto DETVA, kde sa od roku 1966 každý rok začiatkom leta organizujú Podpolianske folklórne slávnosti. Mesto KREMNICA ležiace v západnej časti stredného Pohronia patrilo v minulosti medzi najbohatšie mestá Uhorska. Jeho sláva a bohatstvo plynuli z ťažby zlata, vďaka čomu Kremnicu prezývali „zlaté mesto“. Ústrednou plochou mesta je Štefánikovo námestie a hlavnou dominantou mestský hrad s gotickým kostolom. V sedle ležiacom severne od mesta sa nachádza stará banská obec KREMNICKÉ BANE. Na jej okraji stojí pútnický kostol. Jedným z klenotov Slovenska je bezpochyby mesto BANSKÁ ŠTIAVNICA, ležiace v strede Štiavnickych vrchov. Jeho nesporné hodnoty a krása ho zaradili do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Hlavnou dominantou centra mesta je Starý zámok ležiaci západne od Trojičného námestia. Najstarším objektom v zámku je bývalý farský kostol. Najviac pamiatok sa v Banskej Štiavnici sústreďuje do priestoru medzi Trojičným a Radničným námestím. Obe námestia oddeľuje gotický Kostol sv. Kataríny. Neďaleká obec SVATÝ ANTON je zaujímavá vďaka monumentálnemu barokovo- klasitistickému kaštieľu s krásnym anglickým parkom.

 

Poiplie

 

Centrom západnej časti Poiplia je mesto LEVICE. Jeho najvýznamnejšou dominantou je Levický hrad. Na skalnom návrší severne od Levíc nad obcou HRONSKÝ BEŇADIK stojí mohutný opevnený benediktínsky kláštor patriaci medzi najstaršie a najvýznamnejšie stavebné pamiatky na Slovensku. Najstaršou časťou kláštorného komplexu bola románska bazilika, ktorú vysvätili v roku 1075. Jedna z atrakcií okolia Levíc sa nachádza len niekoľko kilometrov východne od mesta v obci BRHLOVCE. Komplex skalných obydlí vtesaných do tufu, ktorý vyhlásili za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry, je unikátom na celom území Slovenska. Ďalšou zaujímavosťou okolia Levíc je pamätná izba F. Shuberta v ŽELIEZOVCIACH. Umiestnili ju do tzv. Sovieho zámočku, v ktorom F. Schubert pôsobil v rokoch 1818 až 1824 ako učiteľ hudby v rodine Esterházyovcov. Najmenším mestom na Slovensku je východnejšie položený MODRÝ KAMEŇ. Osada pôvodne vznikla v podhradí gotického hradu, ktorý postavili okolo roku 1137. V čase najväčšieho rozmachu patril k najvýznamnejším v Uhorsku. Západným smerom sa pri obci BZOVÍK nachádza ďalší z nemých svedkov slovenskej histórie – mohutná protiturecká pevnosť, ktorá vznikla prestavbou cisterciánskeho opátstva založeného okolo roku 1130. Okrem opevnenia a bášt sa na jej nádvorí zachovali ruiny bývalého kláštora a časť pôvodne románskeho kostola. Centrom historického regiónu Novohrad je mesto LUČENEC. Kto sa zaujíma o históriu, mal by navštíviť múzeum s osobitým dôrazom na ľudovú keramiku a sklárstvo. Symbolom Lučenca ako obchodného mesta je tzv. Zlatá ulička – exkluzívne miesto s atraktívnymi obchodmi s rozmanitým tovarom. Centrom horného Novohradu je mesto POLTÁR, ktoré je známe tradičnou výrobou skla, keramiky a krištáľu. Najvýchodnejším mestom Novohradu je FIĽAKOVO, ktorého výraznou dominantou je hrad. Jedným z charakteristických pozostatkov sopečnej činnosti v tomto území je čadičové bralo nachádzajúce sa v katastri obce ŠIATORSKÁ BUKOVINKA v bezprostrednej blízkosti slovensko- maďarskej štátnej hranice.

Vydavateľstvo Dajama

Nachádzaš sa tu: Domov Typy na výlet- STREDNÉ SLOVENSKO