banovecko

ZDRUŽENIE OBCÍ BÁNOVECKO

 

Cezhraničná spolupráca slovenského a českého mikroregiónu v projekte „SPOZNAJ A CESTUJ“

 Mikroregión Bánovecko bol založený v roku 2003 na ustanovujúcom sneme ako záujmové združenie "Združenie obcí Bánovecko". Základnou myšlienkou pre vznik mikroregiónu bol rozvoj spoločenského, kultúrneho, ekonomického a hospodárskeho života.
Zakladajúcimi obcami boli: Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Prusy. V súčasnosti má mikroregión 15 členov. Cieľom združenia je iniciovanie a podpora rozvojových projektov a ich realizácia na území mikroregiónu Bánovecko, teda v katastroch obcí Bánovce nad Bebravou, Brezolupy, Dubnička, Dvorec, Horné Naštice, Ľutov, Miezgovce, Veľké Chlievany, Prusy, Pravotice, Dolné Naštice, Otrhánky, Haláčovce, Podlužany a Ruskovce, ktoré sú členmi združenia.

Čítať ďalej...

Typy na výlet- SEVEROZÁPADNÉ SLOVENSKO

Žilina a okolie

 

ŽILINA je nielen najväčším mestom, ale súčasne aj skutočnou metropolou severozápadného Slovenska. Jeden z významných slovenských básnikov nazval Žilinu „perlou na Váhu“, čo je celkom určite veľmi výstižná charakteristika. Jedno z najstarších slovenských miest má jedinečnú históriu s množstvom unikátnych historicko-umeleckých pamätihodností. Jednou z architektonických dominánt mesta je barokový Kostol sv. Pavla Apoštola 1 s dvoma vežami a kláštor jezuitov z polovice 18. storočia. Mestská radnica 2 v rohu námestia prešla viacerými stavebnými úpravami, pričom jej súčasná podoba pochádza z roku 1890. Farský kostol 3 postavili okolo roku 1400 na mieste, kde v 13. storočí stál hrad. Severnému okraju Žiliny dominuje zámok Budatín so strategickou polohou na sútoku riek Váh a Kysuca. Počiatky stavby kamenného hradu siahajú do druhej polovice 13. storočia. Severozápadne od Žiliny leží rázovitá obec TERCHOVÁ. Častým cieľom jej návštevníkov sú tradičné folklórne slávnosti a pamätná izba terchovského rodáka a legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka. Terchová je ideálnym turistickým východiskom do Malej Fatry. V Tiesňavách sa začína aj tzv. Zbojnícky chodník, ktorý vedie cez nádherné skalné útvary. Za Tiesňavami sa Vrátna rozvetvuje na Starú a Novú dolinu. V závere Starej doliny sa nachádza chata Vrátna, ktorá predstavuje východisko túr na hlavný hrebeň Malej Fatry a jej najvyšší vrch Veľký Kriváň. Na ľavom brehu rieky Váh východne od Žiliny sa na vápencovom brale vypínajú zrúcaniny hradu Strečno. Južne od Žiliny leží BYTČA známa najmä kaštieľom – jedným z mála renesančných kaštieľov na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad. Uprostred severného krídla zaujme šesťposchodová veža s renesančnou sgrafitovou výzdobou. Ďalšou skvostnou budovou v areáli kaštieľa je tzv. Sobášny palác. Susedné RAJECKÉ TEPLICE patria v súčasnosti medzi najpríťažlivejšie kúpele na Slovensku. Liečia sa tu reumatické choroby pohybového ústrojenstva a neurózy. Atraktívny je predovšetkým zrekonštruovaný kúpeľný dom Aphrodite, ktorý zariadili v antickom štýle. Niekoľko kilometrov od kúpeľov stojí secesný Kuneradský zámok.

  

Stredné Považie

Západnejšie v doline Váhu sa nachádza POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ak do nej prichádzame zo severu, nemôžeme minúť Považský hrad – malebnú a neodmysliteľnú siluetu stredného Považia vypínajúcu sa na strmom vrchu na pravom brehu Váhu. Cesta stredným Považím pokračuje dolu Váhom do mesta ILAVA, ktorého symbolom je pôvodne gotický hrad, ktorý v 16. storočí prebudovali na protitureckú pevnosť. Od polovice 19. storočia je väznicou. Milovníci prechádzok v parkoch a lesoparkoch kúpeľných miest určite neobídu TRENČIANSKE TEPLICE, nádherne situované v doline Tepličky. Pre ich výnimočnú polohu uprostred prírody, kde zo zeme vyvierajú horúce pramene, sa nazývajú „perla Karpát“. Vďaka strategickej polohe v údolí Váhu patril oddávna k najvýznamnejším mestám na Slovensku TRENČÍN. Na jeho území sa zachoval unikátny autentický doklad o prítomnosti rímskych legionárov na území Slovenska. V putovaní za turistickými zaujímavosťami južnej časti stredného Považia pokračujeme do NOVÉHO MESTA NAD VÁHOM, ktorého dominantou je románsky farský kostol z 13. storočia. Stredné Považie bolo od 13. storočia územím so systematickou výstavbou strážnych kráľovských hradov postavených na strategicky významných miestach. Ich úlohou bolo strážiť západné hranice Uhorska. Jedným z najkrajšie situovaných je Beckovský hrad vypínajúci sa na strmom 50 m vysokom skalnom brale v obci BECKOV. Hrad, ktorý sa spomína už v roku 1200, patril pôvodne kráľovi. Koncom 13. storočia sa stal majetkom Matúša Čáka – „pána Váhu a Tatier“.

  

Kysuce

Severne od Žiliny sa rozprestiera rázovitá oblasť Kysuce, ktorej centrom je ČADCA (26 700 obyvateľov). Jej najvýznamnejšími atrakciami sú barokový kostol a múzeum s expozíciou tradičnej ľudovej kultúry regiónu. Centrom horných Kysúc je TURZOVKA, ktorú dobre poznajú najmä katolícki veriaci. Nie nadarmo ju volajú „kysucké Lurdy“. Podobne ako v Lurdoch či vo Fatime sa na blízkom vrchu Živčákova (788 m) zjavila Panna Mária. Neďaleká obec OŠČADNICA je hojne navštevovaná najmä v zime. Nachádzajú sa tu dve lyžiarske strediská Dedovka a Lalíkovci, ktoré patria medzi najlepšie vybavené na Slovensku. Väčšmi ako dedina NOVÁ BYSTRICA ležiaca vo východnej časti Kysúc je zaujímavé jej okolie s osadou Vychylovka. Nachádzajú sa tu dve významné turistické lákadlá. Prvým je Múzeum kysuckej dediny, ktoré je jedinečnou príležitosťou na spoznanie života našich predkov. Tvorí ho súbor 34 obytných, sakrálnych, technických a hospodárskych stavieb pochádzajúcich z rôznych kútov Kysúc. Mimoriadne cennou turistickou atrakciou je lesná úvraťová železnica, unikátne technické dielo, ktoré je jediné svojho druhu v Európe. Vláčik, ktorý pôvodne zvážal len drevo k pílam, dnes vozí turistov.

 

Vydavateľstvo Dajama

 

Nachádzaš sa tu: Domov Typy na výlet- SEVEROZÁPADNÉ SLOVENSKO