Typy na výlet- JUHOZÁPADNÉ SLOVENSKO
Malé Karpaty
Symbolom kraja ležiaceho severovýchodne od Bratislavy je víno a voda. Na východnej strane Malých Karpát sa tiahne pás miest a dedín, ktoré spája prívlastok vinohradnícke. Najbližšie k Bratislave leží SVÄTÝ JUR, starobylé mestečko s vyše 700-ročnou vinohradníckou tradíciou. Pripomínajú ju vinohradnícke domy zo 17. až 19. storočia. Susedný PEZINOK mesto kostolov a vinárskych tradícií, charakterizujú viaceré meštianske domy predstavujúce osobitný typ s pôdorysom v tvare písmena U. V jednom z nich sídli múzeum zamerané na históriu mesta a vinohradníctva. V Schaubmarovom mlyne so zachovanou mlynskou technikou sa nachádza jedinečná Galéria insitného umenia s dielami, ktoré vytvorili neškolení umelci z celého sveta. Mesto MODRA je okrem vinohradníctva známe aj výrobou modranskej majoliky, keramiky s osobitným maľovaným vzorom. Jej ukážky si možno zakúpiť v miestnom závode. Z celého radu osobností, ktoré tu pôsobili, patril k najvýznamnejším kodifikátor spisovnej slovenčiny Ľudovít Štúr. Severne ležiaca obec ČASTÁ má nádherné prírodné okolie a jej hlavným lákadlom je jeden z najzachovanejších slovenských hradov Červený Kameň. SENEC je známy predovšetkým ako centrum letnej rekreácie pri vode. Postupným bagrovaním a ťažbou štrkopieskov tu vznikli viaceré vodné plochy, ktoré vytvárajú Slnečné jazerá s rozlohou 116 ha.
Dolné Považie
TRNAVA, ktorá sa zvykne označovať aj ako „malý slovenský Rím“, je vďaka architektonickým skvostom a predovšetkým cirkevným pamiatkam perlou medzi slovenskými mestami. V ani jednom inom meste na Slovensku sa na takej malej ploche nenachádza toľko kostolov ako tu. Medzi najhodnotnejšie sakrálne pamiatky patrí prvá ranobaroková stavba väčšieho významu na území Slovenska – univerzitný chrám sv. Jána Krstiteľa 2. Skvostom jeho interiéru je kolosálny drevený hlavný oltár z roku 1640 od B. Knillinga a V. Knotha. Len niekoľko kilometrov severne od Trnavy leží obec DOLNÁ KRUPÁ. Jej pýchou je klasicistický kaštieľ, ktorý na začiatku 19. storočia niekoľkokrát navštívil Ludwig van Beethoven, pričom počas jedného z pobytov tu skomponoval slávnu Sonátu mesačného svitu. Celý objekt patrí k najvýznamnejším klasicistickým pamiatkam na Slovensku. Severnejšie ležiace SMOLENICE preslávil Smolenický zámok, ktorý patrí k najvýznamnejším romanticky upraveným stavbám na Slovensku. Ak sa z Trnavy vyberieme severovýchodným smerom, onedlho nás privíta HLOHOVEC s barokovým kaštieľom a parkom a svetoznáme kúpeľné mesto PIEŠŤANY. Tieto najvýznamnejšie slovenské kúpele sa špecializujú na liečbu chorôb pohybového ústrojenstva. Južne od Trnavy sa nachádza GALANTA s dvoma kaštieľmi a Vlastivedným múzeom. Susedné TOMÁŠIKOVO je známe technickou pamiatkou – zrekonštruovaným a funkčným kolovým vodným mlynom z roku 1893 známym ako Maticzov mlyn. Dominantou mlyna je drevená mlynica na drevených koloch.
Podunajsko
Centrom Podunajska je KOMÁRNO, ktoré leží na sútoku Váhu a Dunaja. Kedysi tu stála obrovská protiturecká pevnosť, ktorá bola najväčším bastiónovým opevnením v strednej Európe. Ďalšia turistická trasa za poznávaním Podunajska môže viesť z Komárna východným smerom popri Dunaji. Hneď prvá obec IŽA zaujme rímskym kastelom Kelemantia na ľavom brehu Dunaja. Susedné PATINCE sa do povedomia turistov dostali najmä vďaka termálnym prameňom a areálu termálnym prameňom a areálu termálnych kúpalísk. Susedné HURBANOVO poznajú najmä milovníci zlatistého moku, pretože miestny pivovar svojím významom prerástol hranice Slovenska. Dnes tvorí súčasť nadnárodnej spoločnosti Heineken a naďalej sa v ňom vyrába pivo Zlatý bažant. Medzi hlavným tokom Dunaja a Malým Dunajom sa rozprestiera Žitný ostrov. Jeho kultúrno- hospodárskym centrom je DUNAJSKÁ STREDA. Začiatkom sedemdesiatych rokov 20. storočia sa mesto dostalo do povedomia predovšetkým ako letné stredisko cestovného ruchu. V tom čase tu vybudovali kúpeľno- rekreačný areál termálnych kúpalísk. Severne od Dunajskej Stredy pri obci DUNAJSKÝ KLÁTOV stojí pozoruhodná technická pamiatka Klátovský mlyn. Najväčším mestom Podunajska sú NOVÉ ZÁMKY. Na pravom brehu rieky v druhej polovici 16. storočia vyrástla kamenná šesťuholníková pevnosť, ktorá patrila k najmodernejším fortifikačným stavbám vtedajšej Európy. Centrom oddychu a rekreácie Novozámčanov je areál termálneho kúpaliska Štrand a termálne kúpaliská v obci PODHÁJSKA.
Záhorie
Západne od Malých Karpát sa rozprestiera región zvaný Záhorie. Jeho názov má staré korene, ktoré siahajú do 17. storočia. Pochádza od latinského pomenovania Processus transmontanus, ktoré označovalo kraj ležiaci za Malými Karpatmi, teda „za horami“. Jeho administratívnym a hospodárskym centrom je SENICA. Zo svetských pamiatok zaujme neskorobarokový kaštieľ, v ktorom sídli Záhorská galéria dokumentujúca vývoj a súčasnosť výtvarného umenia záhorského regiónu. Južnej časti Záhoria dominuje STUPAVA s barokovým kaštieľom stojacim v historickom centre. Susedná MARIANKA s paulínskym kostolom a kláštorom zo 14. storočia sa stala jedným z najnavštevovanejších pútnických miest na Slovensku. Centrom západnej časti Záhoria je mesto MALACKY. K jeho architektonickým pamiatkam patrí pôvodne renesančný kaštieľ z roku 1624 a kostol a kláštor františkánov s ochranným múrom a so štyrmi vežami. Neďaleká obec ŠAŠTÍN- STRÁŽE je na Slovensku i v zahraničí známa predovšetkým ako pútnické miesto k soche Sedembolestnej Panny Márie. Na severe Záhoria leží mesto SKALICA, ktorého symbolom je románska rotunda sv. Juraja. Stojí na malom návrší na okraji mesta a patrí medzi najkrajšie románske stavby na Slovensku. Ľudové tradície a folklór sa udržiavajú najmä v MYJAVE, kde sa v prírodnom amfiteátri každoročne v júni organizujú Myjavské folklórne slávnosti. Podujatie s ľudovou hudbou, tancom a so starými zvykmi vo veľkom počte navštevujú nielen domáci ale aj zahraniční hostia.
Vydavateľstvo Dajama